آرشیو نور آوران دانلود آرشیو نشریه نورآوران

با حضور وزیر نیرو و مدیران ارشد صنعت برق کشور؛ بهره برداری از موتور سیکلت های برقی در بخش توزیع برق آغاز شد

با حضور وزیر نیرو و مدیران ارشد صنعت برق کشور در مجموعه برق شهدا، آیین  بهره برداری از موتور سیکلت های برقی در شرکت های توزیع نیروی برق استان تهران، تهران بزرگ و استان البرز آغاز شد.

در این طرح مأموران تشخیص شرکت های توزیع نیروی برق به منظور حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی هوا  از موتور سیکلت های برق جهت تردد استفاده می کنند.

وزیر نیرو در حاشیه مراسم بهره برداری از این طرح در جمع خبرنگاران با اشاره به گزارش سازمان‌هاي مسئول در هيئت وزيران راجع به موضوع آلاينده‌ها و نقش مهم موتورسيكلت‌هاي فرسوده در اين زمينه گفت: موتورسيكلت‌هايي كه شبانه روز حدود ۲۰۰ كيلومتر كار مي‌كنند، يكي از منابع مهم توليد و انتشار آلاينده‌ها هستند به نحوي كه طبق برخي گزارش‌ها حداقل تا ۱۲ برابر اتومبيل‌ها در توليد آلايندگي سهم دارند . 

وی افزود: با توجه به وجود  ۱۰ميليون دستگاه موتورسيكلت فرسوده در كشور بايد با برنامه‌ ريزي مناسب نسبت به جایگزینی و اصلاح آنها اقدام كنيم.

 اردكانيان تصریح کرد: همكاران ما در شركت های توزيع نیروی برق استان تهران، تهران بزرگ و استان البرز كار را شروع كرده‌اند و طبق برنامه قرار است این روند توسعه يابد؛ بدین منظور  هماهنگي‌هايي با سازندگان موتورسيكلت‌ها صورت گرفته و كار تبديل موتورسيكلت‌هاي موجود به برقي و همچنین ساخت آنها در كشور پیگیری می شود.

وي ادامه داد: اميدواري ما اين است كه با همكاري وزارت صنعت، معدن و تجارت، سيستم بانكي كشور و شهرداري‌ها به ويژه براي در اختيار قرار دادن زمين مورد نياز برای استقرار جايگاه‌هاي شارژ، گام بلندي در جهت افزايش تاب‌آوري شهرهاي بزرگ برداريم.

وزیر نیرو گفت:‌ طبيعتاً كارهاي اين چنيني در ابتدا ممكن است مقدار محدودي نياز ارزي داشته باشد كه با توجه به صرفه‌جويي‌هايي كه در كاهش مصرف بنزين براي اين موتورسيكلت‌ها وجود دارد از محل صادرات بنزين صرفه جويي شده، این موضوع توجیه پذیر است. 

اردکانیان درخصوص چگونگی تامین و احداث جايگاه‌هاي ویژه شارژ موتورسیکلت ها گفت: پژوهشگاه نيرو، شركت‌ توانير و شرکتهای توزيع برق از همه امكانات خود استفاده خواهند كرد كه جایگاه های مورد نیاز  را هر چه سریعتر فراهم کنند.  

یادآوری می شود اقدامات متعددی به منظور رفع معضل آلودگی هوا در کلان شهرها پیشنهاد شده که یکی از مهم‌ترین آنها به‌کارگیری موتورسیکلت‌های برقی است و به همین دلیل شرکت توزیع نیروی برق استان تهران با هدف ترویج فرهنگ استفاده از وسایل نقلیه پاک و حرکت در راستای دستیابی به اهداف طرح‌های توسعه هوای پاک و با توجه به اینکه این موتورسیکلت‌های برقی هیچگونه آلودگی ایجاد نمی‌کنند و از سوخت‌های غیرقابل تجدید استفاده نمی‌کنند، در مناطق ۲۲ گانه خود اقدام به بهره‌برداری از این نوع وسایل نقلیه کرده است.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *